Mindenhol
Üdv!
Személyes adataim
Oldal
Robogó akkumulátor

Robogó akkumulátor

Válassz robogó akkumulátort és rendeld meg még ma. Ha 14:00 óráig leadod a rendelésed, a következő munkanapon már meg is kapod az akkumulátort.

Keress akkumulátort a robogódhoz!

A robogók tulajdonosai tavasztól őszig hódolhatnak a száguldás adta szabadság iránt érzett szenvedélyüknek. De a gondtalan száguldás elengedhetetlen feltétele, hogy a kedvenc járművünk megfelelő karbantartásáról időben gondoskodjunk. Különösebb műszaki tudást nem igényelnek ezek a teendők és akár otthon is el lehet végezni őket. Amit egyik robogó tulajdonosnak sem lenne szabad elhanyagolni a karbantartási feladatok közül, azok a motorkerékpár akkuval kapcsolatos teendők, amivel így gondoskodhatunk annak a lehetőség szerinti leghosszabb élettartamáról.  

Robogó akkumulátorok töltése

A régebbi típusú akkukat még szükséges lehet desztillált vízzel utántölteni, de az újabb generációt képviselő zselés, SLA és AGM akkumulátorok zárt rendszerűek, igy azokat nem kell utántölteni, hiszen még felnyitni sem szabad. Az akkumulátor töltése azonban kiemelt figyelmet érdemel, amelynél fontos tényező a töltés ideális gyakorisága. Tekintettel a kisebb méretükre, a robogók akkumulátorai sokkal hamarabb lemerülnek, mint az autókba való akkumulátorok.  Ezért 2-3 hetente javasolt lenne tölteni, mivel az ennél hosszabb ideig történő állás kockázatokat rejt magában. 

Robogó akku kapocsfeszültsége

Amikor az akkumulátor kapocsfeszültége kevesebb mint 10,5 Volt, az akkumulátor elkezdhet szulfátosodni, ami könnyen válhat visszafordíthatatlan folyamattá. Amennyiben szert teszünk egy intelligens akkumulátor töltőre, az mindig optimális megoldást jelent olyan esetben, amikor szükség van a robogó akkumulátorunk töltésére. Amennyiben túl hosszú ideig vagy esetleg túl nagy árammal töltenénk az akkumulátort, akkor csökkenne az élettartama, a teljesítménye és a kapacitása. Vagyis ezért fontos az intelligens töltő, ami mindezeket a káros hatásokat képes kiküszöbölni. 

Új rogobó akkumulátor

Egyszer minden akkumulátornál, még a leggondosabb karbantartás mellett is eljön az az idő, amikor új akksi után kell nézni. Amennyiben megbízható megoldást keres elismert gyártók termékei közül, az Akkubox kínálatában biztos megtalálja azt az akkumulátort, ami minden igényét kielégíti. Személyes tanácsadással is a rendelkezésére állunk budapesti újpesti üzletünkben, amelyet a IV. kerület, Kiss Ernő utca 2. címen találhat meg.

Robogó akkuk típusa

Alapvetően három típusát különböztetjük meg a robogó akkuknak: savas, zselés és az úgynevezett felitatott üvegszálas, melyek léteznek gondozást igénylő és gondozásmentes változatban is. A két utóbbi típus speciális akkumulátor, melyeknek lényegesen magasabb az áruk mint a klasszikus savas akkumulátoroknak, viszont a tárolóképességük is sokkal jobb. Másik előnyük, hogy a szulfátosodás sem következik be olyan gyorsan, így az élettartamuk is hosszabb lehet. Meglepő, de ezeknek az akkumulátoroknak kifejezetten nem tesz jót, ha nem használjuk őket napi rendszerességgel. Ez a mi esetünkben annyit jelent, hogy a téli időszakban célszerű a lehető leggyakrabban járatni a robogónkat.

Zselés robogó akkumulátorok

A legtöbb robogóban általában zselés akkumulátor van. Ezek a savas akkumulátoroktól annyiban különböznek, hogy az elektrolitot elzselésítik. E típusoknak a töltőfeszültsége alacsonyabb mint a hagyományos társaiké, a feltöltési ideje hosszabb és sokkal érzékenyebb a cella a túltöltésre is. Ezért is fontos, hogy a megfelelő akkumulátor töltőt használjuk, mert különben gyorsan búcsút vehetünk a drága akkumulátoroktól. Felmerülhet a kérdés, hogy akkor mi az előnyük? A válasz pedig az, hogy ezeknek a zselés akksiknak nem árt, ha teljesen kisütik. Persze célszerű nem teljesen lemeríteni, mert lehet, hogy az akkumulátornak nem árt, viszont nekünk annál inkább, hiszen ki szereti tologatni a nehéz robogóját, vagy tekerni az elektromos biciklijét.

A zselés akkumulátorok nagy előnye, hogy nem igényelnek gondozást, fektetett helyzetben is használhatóak és jobban bírják a rázkódást. Mint a legtöbb akkumulátornál, az akkumulátorok élettartama is jelentős mértékben függ az akkumulátor karbantartásától. A nem használt akkumulátorban a sav rétegződni kezd, ami az akkumulátorok idő előtti tönkremenetelét okozza.

Milyen robogó akkumulátort vegyek?

Általánosságban elmondható, hogy robogó akksi vásárlásánál a típus kiválasztásánál a legbiztosabb módszer, ha megnézzük a jelenleg a robogónkban lévő akkumulátor kódját – amennyiben még látszik – és ilyen típust választunk helyette. A típuskódja a különböző gyártók termékeinek szinte ugyanaz, csak kisebb eltérések fordulnak elő. A dugós típusok cikkszámai általában CB vagy YB vagy YCB betűkkel kezdődnek, pl. YB14L-A2, YB14L-B2, YB14-A2, YB14-B2. A cikkszámok közepén a számok az amperórát szokták jelölni.  Az akkumulátor bal vagy jobb pozitív mivoltára az L betű utalhat, az utolsó karakter pedig a túlfolyó helyzetét jelzi.

Kötött savas robogó és motor akkumulátorok

A kötött savas motor akkumulátoroknál YTX vagy CBTX jelenik meg a cikkszámban, pl. YTX4L-BS az „YTX” a kötött savas AGM jelzés, az amperórát a szám jelöli, a BS pedig arra utal, hogy az akkumulátor szárazon töltött, vagyis nincs felsavazva. Léteznek még megerősített kötött savas akkumulátorok is, amiket az újabb típusokba szerelnek és ezeket általában YT vagy YTZ betűkkel jelölnek, p: YTZ14-BS. az ilyen robogó akkumulátoroknak az a jellemzője, hogy viszonylag kicsi a méretük, de az indító áram EN száma nagyobb az YTX kezdetűekhez képest.

A választásnál figyelembe kell venni azt a tényezőt, hogy minden motorba csak a gyári katalógusa szerint előírt gyári akkumulátort lehet beleszerelni. 

FONTOS! A más típusú, de ugyanakkora amperórájú akkumulátoroknak más a mérete.


Az akksi helye nem túl nagy, általában az ülés alatt helyezkedik el egy meglehetősen szűkös helyen a robogókban, ezért más, eltérő méretet nem lehet beszerelni. Egy nagyobb kapacitású akkumulátor általában nagyobb méretű, ezért nem fog elférni. Kisebbet nem nagyon lenne érdemes beletenni, mivel ettől a motor nem fog beindulni.

Élettartam

Az akkuink élettartamát nagyban befolyásolja a megfelelő akkumulátor töltő használata és a telep tárolása, ezért figyeljünk oda a téli tárolásnál is és a nyári használatnál is a következőkre: van egy olyan folyamat, amit úgy hívnak, önkisülés. Ez a folyamat meglepő módon 38°C felett sokkal intenzívebb, sőt minél melegebb a hőmérséklet, annál gyorsabb. Így a pihentetett akkumulátorokban gyorsabban megindul a szulfátosodás folyamata, ami a teljes tönkremenetelhez vezet. A nem teljesen feltöltött akkumulátorokban könnyebben megindul a szulfátosodás folyamata, ezért használat után, ha lehetőségünk van rá, azonnal helyezzük töltőre a rendszert és az akkumulátorokat teljesen feltöltve tároljuk. Az akkumulátorok a téli hidegben veszítenek kapacitásukból, fagypont alatt a kisütött akkuk be is fagyhatnak, ezért rendszeresen töltsük, még akkor is, ha nem használjuk. Csak a megfelelő töltővel töltsük, mert tönkremenetelhez vezet egy rosszul megválasztott töltő. 

Keress akkumulátort a robogódhoz!

Robogó akkumulátor árak

A motorkerékpár akkumulátorok árára számos tényező lehet hatással. Ilyen tényező többek között a felhasznált ólomlemez vastagsága, ami az ólom világpiaci árának megfelelően is változtathatja egy akkumulátor árát, Befolyásoló tényező még a fajtája, vagyis választhatunk savas robogó, illetve motorkerékpár akkut, vagy AGM típusú akkumulátort is, vagy szükségünk lehet VRLA, illetve GEL típusú akkumulátorra

Az akkumulátor mérete is hatással van az árára: természetesen minél nagyobb, annál drágább.  A nagyobb indítóáram és teljesítmény igénye is ár növelő tényezőként jelenhetnek meg, de adott esetben ez megtérülhet a hosszabb távú használat során: mint például a nagyobb indítóáram, az akkumulátor fektethetősége, vagy esetlegesen a lítiumos technológia. Az olcsóbb árkategóriába tartozó akkumulátorok a savas motor akkumulátorok. A motor akkumulátorok ára lehet 3.000 forint, de akár 40.000 forint is. 

Robogó akkuk gyári/üzletben történő aktiválása

Az is fontos tényező az ár tekintetében, hogy a robogó akkumulátor gyárilag aktivált vagy a vásárlás során, az üzletben helyezik üzembe. Itt fontos megemlíteni egy nem olyan régen életbe lépett rendeletet, melynek értelmében („A robbanóanyagok prekurzorainak forgalmazásáról és használatáról szóló új uniós rendelet (2019/1148)”) 2021-től nem adható el magánszemélyeknek akkumulátor sav. Ezt a rendeletet olyan akkumulátorok értékesítésénél kell figyelembe venni, melyeket használat előtt hígított kénsavval kell feltölteni, vagyis a csomagolása az akkumulátoron kívül egy külön tartályban savat is tartalmaz. Ennek az EU rendeletnek az I. számú mellékletében szereplő felsorolásban a kénsav is szerepel, 7664-93-9 CAS-számon. A rendelet hatályba lépése miatt a külön savtartállyal csomagolt akkumulátorok értékesítése magánszemélyek számára nem engedélyezett 2021. február 1-től

A külön savtartályos akksit értékesítő üzletek, illetve nagykereskedések kötelesek igazolni, hogy csak viszonteladóknak adnak el ilyen típusú akkumulátort. Vagyis csak úgy lehet árusítani ilyen akkumulátort, ha a higított kénsavat már beletöltötték a cellákba és le is zárták azokat. Maga a kénsav sem értékesíthető innentől kezdve, mert tiltott anyagnak számít. Miután a felsavazás megtörtént, onnantól kezdve öregedni kezdenek az akkumulátorok, ezért az sem lehet megoldás, ha már az üzletben felsavazva árulnák azokat. Ha túl sokáig állna boltban a polcon felsavazva és nem lennének rendszeresen töltve, akkor utána már veszít az értékéből és nem lesz eladható. 

Amikor az üzletben a vásárlás során bekerül a sav az új motor akkumulátorba, akkor meg kell várni, amíg a pezsgés megszűnik, lezajlik a kémiai reakció és visszahűl az akkumulátor a környezeti hőmérsékletre. Ez a művelet legalább egy órát vesz igénybe és csak azután lehet elvinni az akkumulátort az üzletből.

Gyártók

Amennyiben a robogó akkumulátorok származását vizsgáljuk, megállapítható, hogy a legtöbb gyár Kínában található. A minőségét tekintve magasabb kategóriát képviselő motor akkumulátorok Japán, Taiwan és Dél – Korea területén levő gyárakból kerülnek a piacra. A prémium minőségű robogó, illetve motor akkumulátorok Amerikában készülnek, de ezen típusok robogókban való felhasználása igen ritka. Európában egyáltalán nem találunk motor, illetve robogó akkumulátor gyárakat.

Az ár és a minőség kapcsolatát vizsgálva elmondható, hogy igen szoros kapcsolatban állnak egymással a robogó akkuk tekintetében is. Az olcsóbb, legalacsonyabb árú termékektől nem várhatjuk el a hosszú évekre szóló tartós üzemelést. Általában egy szezonon át szoktak üzemelni és a következő szezonra újat kell vásárolni.  A felső-közép kategóriájú motorkerékpár akkumulátorok, mint például az AkkuBox választékában is kapható Varta robogó akkumulátorok, akár több szezonon át is probléma nélkül teljesítik a feladatukat. Persze ennek alapfelétele a megfelelő módon történő téli tárolás is. A prémium vagy gyári modellek meglehetősen drágák, áruk akár háromszorosa is lehet a középszintű modelleknek.

Minőség

Tekintettel arra, hogy mi a különbség a más márkájú, de ugyanolyan típusú akkumulátorok között, elmondható, hogy még a legalacsonyabb árú típus is indítja a robogó motorját, függetlenül az indítóáram értékétől. A különbségek a minőségben mutatkoznak meg, ami hatással van az élettartamuk hosszára is.  Az akkumulátor gyárak három kategóriában gyártanak motor akkumulátorokat. Az alsó kategória várható élettartama 1 - 2 év, a középső kategóriájé 3 - 4 év, a felső kategóriájé pedig 5 -7 év. A nagyobb robogóknál azoknak, akik hosszú távra terveznek, érdemes a felső, vagy esetleg a közép kategóriából választaniuk, mert így nem kell évente új akkumulátorba beruházniuk.

Robogó akkumulátor töltése, töltők

Az akkumulátorok töltését az akkumulátor fajtája, illetve a kapacitása határozza meg. Az akkumulátorok kapacitásának az egytizedével kell tölteni az akkumulátort, tehát egy 14 Ah akkumulátort maximum 1,4 A-ral szabad tölteni. A nyílt savas akkumulátorokat mindig ki kell szedni a motorból, a cellákat lezáró dugókat ki kell venni, majd a hiányzó elektrolitot desztillált vízzel kell pótolni. Az automata, ill. csepptöltők nagy előnye, hogy az akkumulátor feltöltése után is az akkumulátoron lehet hagyni, akár hónapokig is, ezzel az akkumulátor szulfátosodását gátolva. Érdemes olyan töltőt választani, ami minden igényt kielégít, mert akkor elég egyszer beruházni rá, mint pl. a CTEK CT5 töltő, amihez 5 év garancia jár. Képes már lítiumos akkumulátort is tölteni, illetve Can-Bus rendszerekhez is használható.

Az akkumulátoraink élettartamát nagyban befolyásolja a megfelelő akkumulátor töltő használata és a telep tárolása, ezért figyeljünk oda a téli tárolásnál is és a nyári használatnál is a következőkre: létezik egy önkisülésnek nevezett folyamat, ami meglepő módon 38°C felett sokkal intenzívebb, sőt, minél melegebb a hőmérséklet, annál gyorsabban bekövetkezik. Így a pihentetett akkumulátorokban gyorsabban megindul a szulfátosodás folyamata, ami a teljes tönkremenetelhez vezet. A nem teljesen feltöltött akkumulátorokban könnyebben megindul a szulfátosodás folyamata, ezért használat után nagyon fontos, hogy amennyiben lehetőségünk van rá, azonnal helyezzük töltőre a rendszert és az akkukat teljesen feltöltve tároljuk

Az akkumulátorok a téli hidegben veszítenek kapacitásukból. Fagypont alatt a kisütött akkumulátorok be is fagyhatnak, ezért rendszeresen töltsük azokat még abban az esetben is, amikor nem használjuk a járművet. A töltést kizárólag a megfelelő töltővel végezzük, mert az akkumulátor tönkremeneteléhez vezet egy rosszul megválasztott töltő. Az utólag felsavazott, nem gyárilag aktivált robogó, illetve motorkerékpár akksikat fektetve nem lehet használni, biztonsági okokból következően, ezért amennyiben esetleg eredetileg is fektetve helyezkedik el a robogónkban az akkumulátor, kizárólag olyan típust vásároljunk, ami gyárilag már üzembe van helyezve.

Robogó akkumulátor sav cserélhető?

A robogó akkumulátorból a sav nem tud elfogyni, hanem csak a víz tud elpárologni belőle, de ez is csak a nyitott rendszerű akkuknál fordulhat elő. Az esetlegesen fellépő folyadék veszteséget egyetlen lehetséges módon, desztillált vízzel tudjuk pótolni. A benne levő savat nem lehet cserélni, de savat sem lehet vásárolni a törvényi előírások miatt.

Robogó akkumulátor bekötése

A robogó akkumulátorának cseréjével a legtöbb tulajdonos előbb vagy utóbb szembesül, tekintettel arra, hogy a robogók akkumulátora előre várhatóan még rövidebb életű, mint az autók akkumulátora. A ki- és beszerelés a különböző robogó típusok túlnyomó részénél nem túl bonyolult és nem igényel feltétlenül szervizben tett látogatást. Mivel szezonon kívül, télen ajánlott kiszerelni az akkumulátort, hogy tölteni lehessen, ezért hasznos, ha tapasztalatot szerzünk ezen a területen is. Általában nem túl bonyolult, kevés időt igénylő művelet egy ilyen szerelés és számos esetben egy csavarhúzó segítségével megoldható.

Amennyiben megbizonyosodtunk róla, hogy az akkumulátor cseréjére van szükség és nem a robogónk elektromos rendszere a hibás, a következő lépésekben végezzük el azt. A legtöbb robogónál az akkumulátor az ülés alatt található, azt kell lepattintani és elérhetővé válik a cseréhez az akkumulátor. Kereszthornyú, vagyis csillagfejű csavarok szokták rendszerint rögzíteni a pólusokat, így ezeket meglazítva elérhetővé válik az akku. Előfordulhat olyan eset, hogy egy keresztpánttal van leszorítva az akku, de ez igen ritka. Először távolítsuk el a negatív pólusról a csatlakozót. Az ok, hogy miért éppen a negatívval kezdünk: egy esetleges rövidzárlat esetén ne okozzunk kárt a robogóban vagy éppen saját testi épségünkben. Ha a negatív saru eltávolításakor véletlenül a szerszám hozzáér a karosszériához, illetve bármely fém alkatrészhez, akkor az nem okozhat kárt benne.  

A következő lépésként pedig távolítsuk el a pozitív sarut. Ha a csavar túlságosan meg lenne húzva, használhatunk dugókulcsot, ami hatlapfejű, 8-as vagy 10-es méretű csavarhoz alkalmas legyen. Az akkumulátor szellőző csövét mindig érdemes a megfelelő helyen kivezetni, nehogy kárt tegyen a robogó fényezésében az esetleges kicsepegő sav – amennyiben van ilyen. A megfelelő polaritásra is fontos figyelni. Amennyiben nem megfelelően van kicserélve, annak a következtében az akkumulátor is tönkre mehet, vagy jobb esetben csak egy biztosíték megy ki a motorban. Adott esetben fordított polaritás elleni védelem is lehet beépítve a rendszerbe, így nem történhet baj, ha esetleg felcserélve csatlakoztatjuk a pólusokat.

Robogó akkumulátor 12V – általános gyári feszültség

Nagyon sokféle méretű és kapacitású robogó akkumulátor közül lehet választani, ezért meglehetősem nehéz eldönteni, hogy nekünk melyikre is van szükségünk a sok közül. A fő szabály szerint kizárólag olyan akkumulátort szabad betenni a robogónkba, ami megfelel a gyári előírásnak. Az eredetinél kisebb méretet nem nagyon érdemes beletenni, mert ezzel csak csökkentenénk a teljesítményét. Az eredetinél nagyobb méret pedig nagy eséllyel nem fog beleférni az adott helyre, amit általában a lehető legszűkebbre szabnak a robogók tervezésekor. Amennyiben gyárilag savas akkumulátor volt beszerelve a robogónkba, akkor azt minden esetben csak savasra szabad kicserélni. Amennyiben AGM – es vagy zselés akkumulátorral szerelték gyárilag a robogónkat, akkor a cseréhez is olyat szükséges választani a kínálatból.

Az amperóra (Ah) és indítóáram szerinti kiválasztás nem mindig vezet célra, tekintettel arra, hogy ez számos esetben nincs feltüntetve az eredeti akkumulátoron sem. A nemzetközileg használatos cikkszám adhat pontos útmutatást a számunkra megfelelő akkumulátor kiválasztásához. Ez az összes robogó, illetve motorkerékpár akkumulátoron jól észrevehetően fel van tüntetve, például YB4L-B. 

FONTOS! Az ugyanolyan cikkszámon futó akkumulátorok különböző gyártók esetében eltérő teljesítménnyel rendelkezhetnek, de a méretüket és a polaritásukat tekintve teljes mértékben meg kell egyezniük egymással.


Az eredetinél nagyobb teljesítményű akkumulátor használatával nem biztos, hogy érzékelhető különbséget fogunk érezni, de ártani nem fogunk vele. A legelterjedtebb a robogóknál a 12V-os akkumulátorok használata, manapság a legtöbb robogónál ezt találjuk. A 6V-os akkumulátorok használata nem túl elterjedt napjainkban. 

A robogó akkumulátorok feszültsége általában 12V. A robogó típusok majd mindegyikéhez talál akkumulátort az alábbi linkekre kattintva (a linkre kattintva megjelenítheti az adott feszülségű motor akkumulátorokat a webáruházunkban, ahol regisztráció, sőt akár hitelkártya nélkül – utólagos fizetéssel – is vásárolhat):

Akkumulátor bolt Budapest? Itt mindent megtalálsz!

Rendelési információk
Kapcsolat
1046 Budapest,
Kiss Ernő utca 2.
3529 Miskolc,
Soltész Nagy Kálmán utca 50.
© 2021 AkkuBox. Minden jog fenntartva.
Simplepay
Ez az oldal Teljesítmény sütiket használ a jobb böngészési élmény biztosítása érdekében. A webhely használatának folytatásával elfogadja ezeket a sütiket.